Przejdź do treści

Finał I. edycji konkursu „Powstanie styczniowe 1863-1864”

Powstanie styczniowe 1863-1864

„Powstanie styczniowe 1863-1864”

Dziś, 13 stycznia 2023 roku odbył się finał konkursu „Powstanie styczniowe 1863 – 1864”. Była to pierwsza edycja konkursu regionalnego i bez wątpienia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do zmagań zakwalifikowało się 36. uczestników szkół średnich, którzy wykazali się ogromna wiedzą historyczną.

Konkurs miał przebieg dwuetapowy, pierwszy był etap szkolny a następnie wielki finał, który polegał na rozwiązaniu 100 zadań zamkniętych w przeciągu 60 minut, co było nie lada wyzwaniem! Główną część ostatniego etapu konkursu poprzedziła prelekcja dr. Marka Zawadki, Dyrektora Muzeum Historycznego w Lubinie, na temat „Powstania polskie – spojrzenia alternatywne”.

Zmagania finałowe wyłoniły wyjątkowych wygranych, którzy o powstaniu styczniowym wiedzą wszystko. Miło nam poinformować, że:

I miejsce zajął Jakub Kuźniar z I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie

II miejsce zajął Piotr Musielak z I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie

III miejsce zajęła Hanna Serafin z II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie

Dodatkowo w klasyfikacji zespołowej najwięcej punktów uzyskali uczniowie szkoły:

I miejsce z I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie

II miejsce II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie

III miejsce Zespół Szkół nr 2 w Lubinie

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Muzeum Historyczne w Lubinie otrzymał

Łukasz Szwajkowski z Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie.

Był to bez wątpienia niezapomniany dzień dla młodych miłośników historii. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Organizatorem konkursu, nad którym honorowy patronat objęło Muzeum Historyczne w Lubinie był Zespół Szkół nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie oraz Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji „Lepsza Przyszłość”.

Za wsparcie w organizacji oraz ufundowanie nagród w konkursie dziękujemy Muzeum Historycznemu w Lubinie, Zespołowi Szkół Nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A., Starostwu Powiatowemu w Lubinie, KGHM Polska Miedź S.A. oraz Citronex Sp. z o.o.

Szczególne podziękowania i gratulacje składamy nauczycielom historii, którzy stali się inicjatorami konkursu, wpisując go w kalendarz wydarzeń cyklicznych propagujących wiedzę historyczną w naszym regionie.

„Powstanie styczniowe 1863-1864”